Tüp Bebek Uygulamalarında Tekrarlayan Başarısızlıklar (I)

slide2.jpg

Daha önce gebe kalmış bir hastamın şehir dışında yaşayan 30 yaşındaki kız kardeşi bana e-posta  göndererek yardım istemiş. Durumu özetle şöyle: Kendisine 3 kez tüp bebek tedavisi uygulanmış ve her birinde çok iyi embriyo transferi yapıldığı söylenmiş, ancak gebelik elde edilememiş. Bundan sonrası için şansı olup olmadığını ve  ne yapılması gerektiğini soruyor. Bu hastanın verdiği bilgilerde şu özellikler dikkatimi çekti:

Genç bir kadın söz konusu.
Her 3 tüp bebek uygulamasında da  iyi kalitede embriyo gelişmiş.

Bu hastada tekrarlayan implantasyon başarısızlığı söz konusu. Aşağıda sizlere bu konu ile ilgili bilgi vermeye çalışacağım.

Tüp Bebek Uygulamalarında Tekrarlayan İmplantasyon Başarısızlığı (TİB)

Tüp bebek tedavilerinde ardışık denemelere  rağmen gebeliğin elde edilememesi hem çiftler, hem de bu uygulamaları yapan hekimler için üzücü ve can sıkıcıdır. Yaşanan hayal kırıklığı yanında, giderek artan maliyet de aileleri zorlayan önemli bir sorundur.

Gebeliğe giden yolda sağlıklı gamet hücrelerine yani kadının yumurtasına ve erkeğin spermine; bu hücrelerin uygun zamanda bir araya gelmesine ve süreçle ilgili tüm hazırlığını yapmış ‘alıcı ’ bir rahim duvarına ihtiyaç vardır.

Tüp bebek tedavisinde başarı anne adayının yaşına, tedavinin hangi nedenle yapıldığına, seçilmiş stimulasyon  protokolü ile gelişecek yumurta sayısına, kullanılan sperm parametrelerine, embriyo kalitesine, transfer edilen embriyo sayısı ve  transfer tekniğine ve nihayet rahim iç duvarı yani endometriuma bağlıdır. Ancak  başarılı bir gebelik için gereken en önemli 2 faktör:

  • Sağlıklı bir misafir yani embriyo
  • Sağlıklı bir ev sahibi yani endometrium şeklinde özetlenebilir.

“İmplantasyon Başarısızlığı Nedir?”

İmplantasyon başarısızlığı gebelik kesesinin ultrasonografik olarak tespit edilememesidir. 2 şekilde karşımıza çıkmaktadır, ya tedavi sonrası implantasyon hiç gerçekleşmez ve gebelik hormonu olan HCG salınımı olmaz yada HCG salınımı başlamasına rağmen, rahimin içinde gebelik  kesesi görülemeden değerler düşer.

“Tekrarlayan İmplantasyon Başarısızlığı Nedir?”

Tekrarlayan  implantasyon  başarısızlığı hakkında elimizde birçok yayın ve bilgi olmasına rağmen, genel olarak kabul edilmiş bir tanımlama mevcut değildir. Dünyada birçok tüp bebek merkezi  transfer edilen embriyo veya siklus sayısına göre farklı yorumlarda bulunmuştur. Embriyoloji laboratuar koşullarının ve kültür medium  kalitelerinin artması, tüp bebek uygulamalarında yüksek başarı elde edilmesine yol açmıştır. Bu nedenle artık az sayıda  ve özellikle blastosist transferi  ile  yüksek gebelik oranları elde edilebilmektedir. İşte bu nedenle TİB tanımı da değişmiştir. Genellikle bu tanım şu bulguları içerir:

  • 40 yaşın altındaki kadınlarda,
  • 3 veya daha fazla sayıda deneme yapılması (taze veya dondurulmuş- çözülmüş tüp bebek siklusu)
  • Toplam olarak 4 veya daha fazla sayıda  iyi kalitede embriyonun transferine rağmen klinik gebeliğin elde edilememesi.

 

Bir sonraki makalede “Tekrarlayan  İmplantasyon  Başarısızlığına Yol Açan  Nedenler” hakkında bilgi alabilirsiniz.

 

 

 
Copyright Pikselist 2020. Tüm hakları saklıdır.Copyright Pikselist 2020. Tüm hakları saklıdır.