Hidrosalpenks ve Kısırlık

Hidrosalpenks ve Kısırlık
Tüplerde oluşan hastalıklar diğer yönlerden tümüyle sağlıklı olsalar da kadınlarda kısırlığın en önemli nedenlerinden biridir. Kısırlık sorunu yaşayan her 4 kadından birinde tüplerde sorun saptanmaktadır.

Fallop tüpü nedir?

Fallop tüpleri kadınlarda rahimin her iki tarafında yer alan ve rahim ile karın boşluğu arasındaki bağlantıyı sağlayan organlardır. Her biri 10-13 cm uzunluğunda ve 0.5-1.2 cm genişliğindedir.

 

Fallop tüpleri ne işe yarar?

Doğal bir gebeliğin oluşmasında sağlıklı tüplerin varlığı büyük öneme sahiptir.

Fallop tüplerinin 3 temel görevi vardır:

  • Spermin yumurtaya doğru hareketini sağlamakYumurtalıktan atılarak tüpün içine giren yumurta ile spermin buluşmasını sağlar.
  • Yumurta ve spermin döllenmesi için uygun ortamı hazırlamak
  • Döllenen yumurtanın rahime kadar transportunu desteklemek

Hidrosalpenks nedir?

Hidrosalpenks’ içi su dolu tüp anlamına gelir. Tüpün uç kısmının farklı nedenlerle kapanarak tıkanması nedeniyle oluşur. Bu durumda tüpün içindeki hücrelerce salgılanan fizyolojik sıvı karın boşluğuna akamadığı için birikerek tüplerin sosis şeklinde genişlemesine neden olur ve nihayet farklı boyutlarda hidrosalpenks meydana gelir.

 

Hidrosalpenksin nedenleri nelerdir?

**En önemli nedeni klamidya ve gonore gibi cinsel yolla bulaşan ve tedavi edilmezse yukarı doğru yayılarak ‘pelvik inflamatuar hastalık’ adı verilen ciddi hastalığa yol açan enfeksiyonlardır. Bu durumda tüplerin ucunda kronik inflamasyon oluşarak tüplerin doğal yapısını bozar ve zamanla hidrosalpenkse yol açar.

Enfeksiyon genellikle her iki tüpü de etkiler. Bu nedenle hidrosalpenks tek taraflı olsa da, diğer tüpte de sorun olabileceği unutulmamalıdır.

**Endometriozis

**Appandisit

**Geçirilmiş karın içi veya pelvik ameliyatlar

 

Hidrosalpenks durumunda ne gibi şikayetler olur?

Hidrosalpenks genellikle herhangi bir şikayete yol açmaz.

-Nadiren ağrı oluşabilir.

-Kısırlığa yol açar.

-Dış gebelik gibi kadın hayatını tehdit edebilen ciddi bir soruna da neden olabilir.

 

Hidrosalpenks tanısı nasıl konur?

-Rahim filmi

-Ultrasonografi

-Laparoskopi ile tanı konur.

 

Hidrosalpenks tüp bebek tedavisini nasıl etkiler?

Hidrosalpenksin tüp bebek tedavisinde başarıyı azalttığı bilinen bir gerçektir. İster tek taraflı, isterse çift taraflı olsun bu şekilde tüp bebek tedavisi yapıldığında başarı neredeyse yarı yarıya azalmaktadır.

 

Hidrosalpenks tüp bebek tedavisine nasıl zarar verir?

  • Embriyoları yıkama şeklinde mekanik etki ile:Tüplerin içindeki sıvının geriye doğru akarak rahime ulaşması ile transfer edilen embriyo rahime yerleşemez ve dışarı atılır.
  • Hidrosalpenksin içindeki sıvının embriyotoksik etkisi ile:Sıvı içindeki toksinler embriyoya zarar verebilir.
  • Endometriumun reseptivitesini değiştirerek embriyonun rahime tutunmasını engeller:Embriyonun endometriumda tutunmasını sağlayan bazı markerlerin salgılanması bozulur: HOXA10, beta integrin, lösemi inhibitor faktör gibi.
  • Rahimin kasılma şeklini değiştirerek embriyonun tutunma şansını azaltır.

Hidrosalpenks’in tedavisi nasıl yapılır?

  • Hidrosalpenks tanısı konan kadınlarda tüp bebek tedavisine başlamadan önce laparoskopi ile salpinjektomi (tüpün çıkarılması) yapılması gerekmektedir. İleri derecede yapışıklıklar nedeniyle bu işlem yapılamazsa, kornual blokaj yapılarak rahim ile tüpün bağlantısı kesilir. Bu ameliyat sonrasında yapılan tüp bebek tedavisi ile başarı oranları belirgin şekilde artmaktadır.
  • Tüplerin çıkarılması veya rahimle bağlantısının kesilmesi doğal yolla gebelik şansını ortadan kaldırdığı için, genç ve belirgin hidrosalpenksin henüz oluşmadığı ve tüplerinin korunmasını isteyen kadınlarda salpingotomi yapılabilir. Ancak salpingotomi ile doğal yolla gebe kalma şansının ortalama %27 olduğu konusunda hastalar bilgilendirilmelidir. Yine bu ameliyat sonrası %10 oranında dış gebelik oluşabileceği de anlatılmalıdır.
Salpingotomi:

Tüplerin restorasyonunda koruyucu cerrahi şeklidir. Tüpün çizgi şeklinde kesilmesini takiben açık bırakılarak kendiliğinden iyileşmesi amacıyla yapılır.

 

Author

Hale Karagözoğlu İstanbul doğumludur. 1986 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde eğitimini bitirerek mezun oldu. Türkiyenin çeşitli yerlerinde ve Almanya'da hizmet verdi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir